1 Mart 2010 Pazartesi

Nüans...

Halayığın her tarafına elini koyup muayene ediyordu. Halayıktan hikâye yolu ile dostların ahvalini sormakta idi. Kız, bütün sırlarını hekime açıkça söylemekte, kendi durağından, efendilerinden, şehrinden ve şehrinin dışından bahsetmekteydi.
Hekim kızın anlatmasına kulak vermekte, nabzına ve nabzının atmasına dikkat etmekte idi. Nabzı kimin adı anılınca atarsa cihanda gönlünün istediği odur(diyordu). Memleketinde ki dostlarını saydı, döktü.
Ondan sonra diğer bir memleketi andı. Memleketinden çıkınca en evvel hangi memlekette bulundun? dedi. Kız bir şehrin adını söyleyip geçti. Fakat yüzünün rengi nabzının atması başkalaşmadı. Efendileri ve şehirleri birer birer saydı; o yerleri, yurtları, oralarda geçirdiği zamanları, tuz, ekmek yediği kişileri tekrar söyledi. Şehir şehir, ev ev saydı döktü, kızın ne damarı oynadı, ne çehresi sarardı.
Hekim şeker gibi Semerkand şehrini soruncaya kadar kızın nabzı tabii haldeydi fazla atmıyordu. Semerkand’ı sorunca nabzı attı, çehresi kızardı, sarardı. Çünkü o, Semerkandlı bir kuyumcudan ayrılmıştı. O hekim, hastadan bu sırrı elde edip o dert ve belanın aslına erişince: Onun semti hangi mahallede? diye sordu. Kız, köprübaşında, Gatfer mahallesinde dedi.
Hekim, hastalığının ne olduğunu hemen anladım. Seni tedavi hususunda sihirler göstereceğim; sevin, ilişik etme, emin ol ki yağmur çimenlere ne yaparsa ben de sana onu yapacağım; ben, senin gamını çekmekteyim, sen gam yeme; ben sana yüz babadan daha şefkatliyim; aman, sakın ha, bu sırrı kimseye söyleme; padişah senden bunu ne kadar sorup soruştursa yine sakla; sırların gönülde gizli kalırsa o muradın çabucak hâsıl olur; dedi.


Mevlana

-------------------------------------------------------------------------------------

SEKTE-İ KALP

Küçükken söylenen
Mersiyelerden
Kulağıma kalan
"Her kalp atışında
Ölüyor onlarca
İnsan"
Seni sevemeyişim
Ondan
O eski korkumdan

Lev Kom-1999-İSTANBULTepedeki metini okuduktan sonra yukarıdakini yazmış eski Levent.
Bir de not düşmüş:
Önemli olan yazılmışı bir adım ileri götürmek belki de günümüzdeki okuyucu için kısaltmak. Konsantre etmektir materyalist dünyanın anlayacağı biçimde biraz da tatlandırmak. Kendileri safran gibi çoğaltacak dediği yerde...

Hiç yorum yok:

Related Posts with Thumbnails