3 Haziran 2011 Cuma

Yanlış Söylem 7: "Bank Asya'dan takımı STSL'e çıkaran teknik direktör değiştirilmez ya!"


Algı bozan seriye epeyce ara vermiştik. Şimdi de son beş sezonu kapsayan bir görünümle devam edelim. Aslında algısı bozulanların içinde ben de varım. Zaten evvela insan kendi dogmalarını yıkarak köklerini geniş bir alana salabilir. Herhangi bir yelde yıkılmamanın ilk şartıdır bu.
Bu sefer de Bank Asya’dan hocalarıyla devam edenlerin STSL’e çıktığı sezon kümede kalıp kalmamalarına bakalım. Hoca değişikliğine hala karşı olduğumu belirteyim. Bu durumu anlatacak onlarca şarkı, türkü sözü vardır. Aşağıdaki videoyu da Samsunspor’u şampiyon yapan Hüseyin Kalpar’ın son sözleri olarak sezdiğimde yazının ilhamı! geldi ve galiba Samsunspor’un yeni hocası bir dönem Gaziantepspor’u çalıştırmış Jose Couceiro gibi gibi. Muhtemelen de kümede kalırlar. 
Aşağıda okuyacağınız durumda son 5 yılda herhangi bir Bank Asya ekibini Süper Lig’e çıkaran hocanın değişimi ve o takımın kümede kalıp kalmaması temel alınmıştır. Bu nedenle Bucaspor’un 3. teknik direktörü ile sezonu bitirmesi konu dışıdır. Odak noktasını iyi belirlemek gerekiyor sağlıklı bir gözlem için. Bilgileri TFF bilgi bankası ve gazetelerden aldım.


2009–2010 sezonundan 2010-11 sezonuna taşınan takımlar Kardemir Demir Çelik Karabükspor, Konyaspor ve Bucaspor’du. Karabükspor Yücel İldiz’le şampiyonluğu yakalayarak Süper Toto Süper Lig’e giriş yaptı ve bunun neticesinde İldiz’le devam etme kararı aldı. İlk beş haftada 9 puana ulaşınca da sezon sonunu kendisiyle getirdiler. Sezon sonu 44 puan ve dokuzunculuk hiç de fena değildi. Takımın iki kozunun da sakatlıklarına rağmen elde edilmiş bir başarıdır. Florin Lucian Cernat Bursaspor maçında sakatlandı ve toplamda 22 maç oynadı, Emmanuel Chinenye Emenike ise 23 maçla sezonu geçirmiştir. Karabükspor’un attığı gollerin (7+14)/46 = %45.6’sının bu ikiliden geldiğini de belirtelim.
Konyaspor’da Ziya Doğan’ın ilk maçındaki rakibi, 28. haftada, (28 Nisan 2010) Kocaelispor’du. Göreve geldiğinde Bank Asya puan cetvelinde Konyaspor beşinci iken sezon sonunda altıncı sıraya geriliyordu. Konyaspor, Ziya Doğan ile yoluna Süper Lig’de devam etme kararı aldı. Beraberlikleri 21 hafta sürdü. Bucaspor deplasmanından -1 averaj oluşunca
(3-2) Konyaspor yönetimi de göreve Yılmaz Vural’ı getirdi. Ziya Doğan maç başına 0.71 puan almışken Yılmaz Vural da 0.69 puan aldı.
Bu sezondaki son takım Bucaspor’du ve kendi kendine ihanet etmenin ne denli kabarık bir fatura çıkarabileceğini öğrendiklerini umalım. 2009-10’da Özcan Kızıltan ile 64 puan topladılar ve ikinci mevkiden bilet aldılar. Sonrasında yönetim Bülent Uygun hamlesiyle kendi ipini çekti. Bülent Uygun 6 puan aldı ve maç başına gol ortalaması 4/7 (0.57)’de kaldı. Ardından gelen Samet Aybaba ve Sait Karafırtınalar’da maç başına 1.14 gol attı Bülent Uygun’a karşın puan ortalamasında biraz geride kaldılar ve ligden düştüler. Özcan Kızıltan ise bu sene Göztepe’yi şampiyon yaparak takımı Bank Asya’ya taşıdı. (Devam eden 2 / Küme düşen 1) (Devam etmeyen 1 / Küme düşen 1)

2008-2009 sezonundan 2009-2010 sezonuna taşınan takımlar Manisaspor, Kasımpaşa ve Diyarbakırspor’du. Manisaspor’da Levent Eriş, Süper Lig’e geçemedi ve koltuğunda Mesut Bakkal oturdu. Manisapor’da sezonu Reha Kapsal bitirdi ve sezonu 37 puanla 14. sırada tamamladılar. Diyarbakırspor’da Coşkun Demirbakan yerine Ziya Doğan geldi ve takım küme düştü. Kasımpaşa ise Besim Durmuş ile yola devam etti ama ilk dört hafta sıfır çekince Yılmaz Vural geldi ve Kasımpaşa ligde kaldı. Bu sezon, Ankaraspor’un hükmen küme düşürüldüğünü de unutmamak gerekir. (Devam eden 0 / Küme düşen 0) (Devam etmeyen 3 / Küme düşen 1)

2007-2008 sezonundan 2008-2009 sezonuna taşınan takımlar Kocaeli, Antalyaspor ve Eskişehirspor’du. Engin İpekoğlu Kocaelispor’da görevinde kaldı ama 4 haftada bir puan alınca yollar ayrıldı. Kocaelispor küme düştü. Antalyaspor ise Hikmet Karaman yerine Josef Jarabinsky’i takıma getirdi. 8 haftada 2 puan alınınca da yerine Mehmet Özdilek geldi. Mehmet Özdilek de 25 haftada 35 puan daha topladı ve Antalyaspor 40 puanla sezonu 12. sırada tamamladı. Eskişehirspor ise Nejat Biyediç yerine Rıza Çalımbay’ı göreve getirdi ve takım 40 puanla 11. oldu. (Devam eden 1 / Küme düşen 1) (Devam etmeyen 2 / Küme düşen 0)

2006-2007 sezonundan 2007-2008 sezonuna taşınan takımlar Hacettepe Spor(Oftaşspor), Büyükşehir ve Kasımpaşa idi. Hacettepe Spor’da Osman Özdemir, Büyükşehir’de Abdullah Avcı ve de Kasımpaşa’da Ömer Kadri Özcan görevlerine en üst ligde de devam ettiler. Sadece Kasımpaşa’da Ömer Kadri Özcan maç başına 1 puan alınca da altıncı haftada Kasımpaşa ile yolları ayrıldı ve İstanbul ekibi küme düştü. (Devam eden 3 / Küme düşen 1 ) (Devam etmeyen 0 / Küme düşen 0)


2005-2006 sezonunda 2006-2007 sezonuna taşınan takımlar Bursaspor, Antalyaspor ve Sakaryaspor’du. Antalyaspor, Yılmaz Vural ile kader ortaklığı yapmıştır ancak sezon öncesinde 39 puanla ligde kalınabileceğini belirten Yılmaz Vural’a karşın Antalyaspor 39 puanla bir alt lige yuvarlanmıştır. Nejat Biyediç ile Sakaryaspor devam etmiş ve takım küme düşmüştür. Bursaspor da Raşit Çetiner ile devam etmiş ve 45 puan toplayarak sezonu 10. olarak bitirmiştir. (Devam eden 3 / Küme düşen 2 ) (Devam etmeyen 0 / Küme düşen 0)


(Devam eden 9 / Küme düşen 5 ) %55.5 başarısızlık
(Devam etmeyen 6 / Küme düşen 2) %33.3 başarısızlık

Hiç yorum yok:

Related Posts with Thumbnails