22 Haziran 2010 Salı

İki Grubun Son Maçları Aynı Anda Oynanmalı ya da Hollanda'nın Ahlaki Değerleri


Periyodik salınan zehir, paralize etmese de, beynimin parçaları arasında iletişim kopukluğu yaratabiliyor. Birbirine zıt yerler kılcal köprülerini büsbütün yakıyor. Ahlaki değerlere ait hücrelerin pragmatizm yakasına ulaşmalarına imkan verilmiyor.
1998 yılında grubu lider bitirmeyi garantilemiş Brezilya, son maçında Norveç’e yenilerek Fas’ın son 16 takım arasına girememesinde en büyük suçluydu!
Ve bu suçu, arşivin yapraklarından bizimkiler çıkartacaktı. 2002 Dünya Kupası’nda Brezilya’nın Zengin Sahili’ne(“Ivory” Coast=Costa “Rica”) maçı vereceği, zehir tacirleri tarafından konuşuluyordu. Zehir baronlarının dışında kalan çoğunluğun delili ise bir önceki kupada gönüllerin takımı Fas’a duydukları acımaydı…
Peki ne oldu?
Biz 3-0’la Çin’i geçerken, Brezilya, ikisi savunma adamı olmak üzere ideal kadrosundan sadece üç eksikle çıktığı maçta rakibini 5-2 yenerek, kendisine yarı final rakibini yaratıyordu…

Okuduklarınızın tümü grup içi mücadeleler ile alakalıydı. Başlıkta ise son on altı eşlemelerini belirleyecek iki grubun maçlarına vurgu yaptım. Turnuvanın sürpriz sonuçlara açık olmasıyla ve kupa kurasındaki çapraz eşleşmelerle son 16 turunda, “futbolun bilindik büyükleri”nin erken finalleriyle karşı karşıya kalacağız.

Bundan sonraki turda hangi grupta kimin kimle karşılaşacağını verelim:
A1-B2
A2-B1
C1-D2
C2-D1
E1-F2
E2-F1
G1-H2
H1-G2

A,B, C ve D gruplarında Arjantin’in bile çıkamama şansı bulunduğundan, bu dörtlüyle ilgimiz yok.

E ve F gruplarına gelelim.

E grubunda Hollanda, kendilerini Güney Afrika’ya getiren Avrupa elemelerine paralel şekilde üst turu garantileyen ilk takım ve son maçlarını 21:30’da oynayacaklar. Buna karşılık F grubunda İtalya, büyük bir ihtimalle ikinci olacak ve Slovakya maçının başlama saati 17:00. Paraguay’ın turnuvanın dinamik takımlarından olduğunun gerçekliğini bir kenara bırakırsak karşımızda bir İtalya ve en nihayetinde son kupanın sahibi var. İtalya’nın ikinciliğini bilerek sahaya çıkan Hollanda, Kamerun’a 4-0* yenilmeli mi yenilmemeli mi? Çünkü, bırakın İtalya ile eşlenilecek bu turu, İspanya’nın ikinci olması ihtimalinin belirmesiyle, bu denli pragmatik yatış, yarı finale doğru asfalt kaplı bir yol sunabilir. Siz ne yapardınız?

Bir de G ve H gruplarına göz gezdirelim.
G grubunda alınan 7-0’lık sonuç vana vazifesi görerek, 1-2’nin Portekiz-Brezilya mı Brezilya-Portekiz mi olacağına zemin hazırladı. Bu gruptaki maçların H grubundan sonra oynanması ise ikinci sıkıntımızı ortaya çıkarabilirdi. İyi ki de olmadı. Yoksa diğer grubu ikinci bitirdiği kesinleşmiş bir İspanya ile karşılaşmak istemeyen Brezilya,1998 ve 2002 manzarasını kendi penceresinden “içeri” çizebilirdi.

Bu gibi durumlar nadir olsa da FIFA’nın biraz daha adil olmak adına son 16 olası rakiplerinin maçlarını aynı saatte oynatmalıdır. Yani aynı anda 4 maç…

*4-0 dememizin nedeniyle birlikte kalifikasyon kriterlerini de belirtelim.(3-0 olsa dördüncü kritere takılır ve Danimarka’nın 1-0 galibiyetinde bile Hollanda çıkar)
1-Toplanan puan
Eğer 1 eşitse
2-Gol averajı
Eğer 2 eşit ise
3-Atılan gol sayısı
Eğer 3 eşit ise
4-Takımların kendi aralarında oynadıkları maçlarda aldıkları puanlar
Eğer 4 eşit ise
5-Takımların kendi aralarında oynadıkları maçlarda elde ettikleri gol averajı
Eğer 5 eşit ise
6-Takımların kendi aralarında oynadıkları maçlarda attıkları gol
Eğer 6 eşit ise
7-Kura
Eğer 7 eşit ise
Turgay Şeren

Hiç yorum yok:

Related Posts with Thumbnails