10 Ağustos 2010 Salı

Metin OktayMetin Oktay ve Üç Büyükler 
Fenerbahçe'nin Teklifi
Fenerbahçe'nin yaptığı teklife verdiği mütevazı cevap Metin Oktay'ı efsaneleştiren, taraftarca özlenen futbolcu duruşunun en net örneklerindendir. Kendisine Fenerbahçe tarafından götürülen teklif futbol tarihinde dilden dile anlatılır:
Metin Oktay, Fenerbahçeli Şükrü'nün düğününe gider. Meşhur zenginlerden gümrük komisyoncusu ve Lefter ile akrabalığı bulunduğu söylenen, zamanın Fenerbahçeli ikinci başkanı Müslim Bağcılar düğüne yalnız başına gelen Metin Oktay'ın önüne boş bir mukavele koyar ve "Şunu imzala, sana servetimin yarısını vereyim" der. Metin'in cevabı kısa olur: "Sağ ol baba. Ama bizi sevenlere ihanet etmeyelim!.."
Metin bu transfer teklifiyle ilgili olarak sonradan şöyle diyecektir:
"Fenerbahçe 20 bin, Adalet bir yıl için 10 bin lira transfer ücreti teklif ederken, ben Galatasaray ile yıllığına 8 bin liraya anlaşma yaptığım gün mutluluktan uçuyordum..."
Galatasaray Sevgisi
"Eşim ve ailesinin sürekli baskısındaydım. Evliliğimin ilk günlerinde topu bırak diye diretmişlerdi. Gülüp geçmiştim bu komik sözlere. Ben nasıl aç susuz yaşardım ki? Futbol benim dünyamdı. Topu bırak emri yerine gelmeyince bu defa daha komedi bir teklifle karşılaştım. 'Galatasaray'ı bırak İzmir'e dön' diye diretiyorlardı.
Galatasaray'ı bırakacağım ha? Allah korusun! Allah yazdıysa bozsun! Galatasaray benim dünyam, Galatasaray benim yuvam. Nasıl bırakırım Galatasaray'ı? Evet, İzmir'i eşim kadar severim, ama benim bir de sevdiğim Galatasaray’ım var.
O aralar bizim Rusya seyahatimiz vardı. Eşim Oya, kafasındaki acı planı İzmir'de uygulamaya koymuş. Benim adımı ve imzamı kullanarak Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğü'ne bir mektup götürmüş. Gazetecilere de Metin Galatasaray'da satışa çıkarılmasını istedi demiş...
Aman yarabbi... Böylesi görülmüş şey değildi. İzmir Bölge Müdürü mektubu almış, peki efendim diyerek mektubu hemen Ankara'ya yollamış.
Bu mektubu ciddi zanneden Galatasaraylıları bir telaş almış. Ben Rusya'da iken bir yardım kampanyası açılmış. Amaç para toplayıp benim Galatasaray'da kalmamı sağlamak. Bunu duyunca Oya, İzmir'den feryadı basmış: 'Metin 500 bin liraya bile Galatasaray'da kalmayacak.'
Haber bana ulaştırılınca, gazetecilere bir açıklama yapmak zorunda kaldım ve şu mesajı ilettim: 'Galatasaray'da kalmaya ailece karar vereceğiz. İzmir'i, eşim Oya kadar severim ama benim bir de yürekten bağlandığım Galatasaray’ım var.'
Ama Oya, Topağacı'ndaki evi boşaltıp eşyaları İzmir'e götürmüş. Olacak iş mi? O eşyaların birçoğunu evlenirken Galatasaraylı taraftarlar hediye etmişlerdi. Ne derdim Galatasaraylı taraftarlara ben? Rusya'da artık daralmaya başlamıştım. Nihayet Yeşilköy'e inmiştik. Ama gözlerime inanamıyordum, İzmirsporlu yöneticiler beni kaçırmaya gelmişlerdi hem de bavul dolusu para ile. Ama Galatasaraylılar da korumaya.
Meğer biz Rusya'dayken kamuoyu ikiye bölünmüş: Oya mı kazanacak, ben mi? Ben Galatasaray'ı seviyordum ve elbette benim dediğim olacaktı. Rüçhan Atlı'nın otomobiline bindim. Önce bizim eve gittik. Kayınvalidem 'Buraya Galatasaraylılar giremez' deyip kapıyı Rüçhan Ağabey'in yüzüne kapamıştı. Hava elektriklenmiş, eşimle tartışmış, yüzüklerimizi atmıştık.
Bir basın toplantısı düzenleyerek 'Ben parayı Galatasaray'a tercih etmem' diyor ve Galatasaray'da kalıyordum. Avukatım Süha Özgermi, Karşıyaka Adliyesi'ndeki üçüncü celsede boşanma işini bitirmişti bile..." (Metin Oktay'ın kendi kaleminden.)
Beşiktaş Sırrı
Vala Somali, Metin Oktay'ın kendisine yaptığı bir itirafı şöyle anlatıyor:
"Ölümünden az bir zaman önce, 'Ya Metinciğim Galatasaray'a sembol oldun ama sen Beşiktaşlıydın. Yine de içinde bir sevgi var mı, Beşiktaş'a karşı' diye sordum. O da bana 'Ya Valacığım ilk göz ağnsı unutulur mu?' dedi." (Kenan Başaran, Referans gazetesi, 23 Haziran 2007.)

Kaynak:Tarkan Kaynar-Futbolun Bukalemunları

Fotonun daha büyük halini -1734*4619 (17.5 Mb)-


Hiç yorum yok:

Related Posts with Thumbnails